👤

Trei stilouri și patru penare costă 440 lei, iar cinci stilouri și două penare costă 500 lei. Cât costă un penar și două stilouri?


Răspuns :

Metoda comparatiei

3 stilouri .......... 4 penare ......440 lei

5 stilouri .......... 2 penare ...... 500 lei  l   x 2 → pentru a egaliza nr. penare

___________________________________________________

10 stilouri ........4 penare ........ 1 000 lei

3 stilouri ......... 4 penare ........... 440 lei

____________________________= scad relatiile

7 stilouri ........./..........................    560 lei

560 lei : 7 = 80 lei costa un stilou

440 lei - 3 x 80 lei = 440 lei - 240 lei = 200 lei costa 4 penare

200 lei : 4 = 50 lei costa un penar

Verific:    5 x 80 lei + 2 x 50 lei = 400 lei + 100 lei = 500 lei

1 x 50 lei + 2 x 80 lei = 50 lei + 160 lei = 210 lei costa un penar si doua stilouri

Raspuns:   210 lei