Răspuns :
Metoda comparatiei
3 stilouri .......... 4 penare ......440 lei
5 stilouri .......... 2 penare ...... 500 lei l x 2 → pentru a egaliza nr. penare
___________________________________________________
10 stilouri ........4 penare ........ 1 000 lei
3 stilouri ......... 4 penare ........... 440 lei
____________________________= scad relatiile
7 stilouri ........./.......................... 560 lei
560 lei : 7 = 80 lei costa un stilou
440 lei - 3 x 80 lei = 440 lei - 240 lei = 200 lei costa 4 penare
200 lei : 4 = 50 lei costa un penar
Verific: 5 x 80 lei + 2 x 50 lei = 400 lei + 100 lei = 500 lei
1 x 50 lei + 2 x 80 lei = 50 lei + 160 lei = 210 lei costa un penar si doua stilouri
Raspuns: 210 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!