👤

La oxidarea hidrocarburilor saturate superioare în pezența oxidului de mangan (IV) la t=100 -160 grade C, se formeaza un amestec de substanțe organice în care predomină acizii grași. Alcătuiți ecuțiile reacțiilor de oxidare a unei hidrocarburi din care se poate obține acid stearic. Calculați masa hidrocarburii necesare pentru pbținerea a 2,84g de acest acid.

Răspuns :

acidul stearic = CH3-(CH2)16-COOH asadar => ca ce mai simpla hc. de la care provine acidul stearic poate fi CH3-(CH2)16-CH2-CH3 (nonadecan)

=>

     a g ...................................................................................  2,84 g

CH3-(CH2)16-CH2-CH3  +  O2  --MnO2/t0C-->  CH3-(CH2)16-COOH

     268 g/mol ..................................................................... 284 g/mol

=> a = 268 x 2,84 / 284 = 2,68 g hc.