👤

Î. Cât timp Un tren Care dezvoltã o acceleraţie de 1, 5 m/52 atinge Viteza de regim de 63 km/h?


Răspuns :


v=63 km/h=17,5 m/s

v=v₀+at<=>17,5=0+1,5t=>t=17,5/1,5=11,66 s