👤

ce masa de aur se intrebuinteaza pentru aurirea a 12 lingurite stiind ca suprafata unei lingurite este de 4 cm patrati , iar grosimea stratului - 0,05 mm

Răspuns :

Aurirea consta in acoperirea linguritei cu un strat  uniform de aur.

Oricat de subtire ar fi acest strat, el are o grosime = h .

Stiind suprafata unei lingurite si stiind grosimea stratului, aflam volumul de aur cu care este acoperita lingurita.

Volumul = suprafata x inaltimea.

dupa ce aflam volumul, cautam in tabel densitatea aurului si apoi calculam masa.

Volumul de aur necesar pentru acoperirea unei lingurite  = 4 cm² x 0,05 mm = 4 cm² x  0,005 cm = 0,02 cm³

Volumul total de aur = 0,02 cm³  x 12 = 0,24 cm³

Densitatea Aur = 19300 kg/m³ = 19,3 g  / cm³

densitatea = masa / volum

masa  = densitate x volum = 19,3 g / cm³ x 0,24 cm³ = 4,632 grame Aur  

[ cel care a scris problema nu a tinut cont de niste aspecte. Lingurita are doua fețe iar  4 cm² suprafata reprezinta o valoare cam mica..poate sunt lingurite pentru papusi. Asa ca exista posibilitatea ca raspunsul corect la intrebare sa nu fie 4,632 grame, ci dublul = 9,264 grame, considerand ca suprafata de 4 cm ² a linguritei este acoperita si pe fata si pe dos cu aur.]

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari