👤

calculeaza volumul (c.n)gazelor,in cazul in care cantitatea de substante este egala cu: a)2 mol b)0,1 mol c) 10 mol d) 0,5 mol

Răspuns :

n = V / Vm , Vm = volumul molar = 22,4 L

=> V = n x Vm

=>

a) 2 x 22,4 = 44,8 L

b) 0,1 x 22,4 = 2,24 L

c) 10 x 22,4 = 224 L

d) 0,5 x 22,4 = 11,2 L