reactia generala:
CxHy+(x+y)/4O2->xCO2+y/2H2O
...voi lucra in moli, e mai usor...
nCO2=176/44=4moli CO2
nH2O=90/18=5moli H2O
nHidrocarbura=22,4/22,4=1mol hidrocarbura
x reprezinta nr de C, iar y nr de H
1 mol hidrocarbura.....4moli CO2
1 mol Hidrocarb.......x
x=4
1mol Hidrocarb....5moli H2O
1mol Hidrocarb....y/2 moli H2O
y/2=5moli=>y=10
CxHy==>C4H10 care este butanul