👤

Sa se determine viteza unui mobil care parcurge o distanta de 300m in timp de 1 minut

Sa Se Determine Viteza Unui Mobil Care Parcurge O Distanta De 300m In Timp De 1 Minut class=

Răspuns :

t=1 min=60 s

d=vt=>v=d/t=300/60=5 m/s