Răspuns :
44g CO2............... 12g C
176g CO2............. X = 48g C
n C = 48/12 = 4 moli
18g H2O.................. 2g H2
36g H2O................ Y = 4 g H2
n H2 = 4/2 = 2 moli
2 moli CxHy................ 4 moli C....... 2 moli H2
1 mol CxHy.................. X..................... Y
X = 2 atomi C
Y = 2 atomi H
F. M = C2H2, acetilena /etina
176g CO2............. X = 48g C
n C = 48/12 = 4 moli
18g H2O.................. 2g H2
36g H2O................ Y = 4 g H2
n H2 = 4/2 = 2 moli
2 moli CxHy................ 4 moli C....... 2 moli H2
1 mol CxHy.................. X..................... Y
X = 2 atomi C
Y = 2 atomi H
F. M = C2H2, acetilena /etina
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!