deci primul pas ar fi sa determini Forta elastica :
F= k*l0 => F=10*0.1= 1 N
acuma desenand planul orizontal si aratand fortele pe desen obtinem ca
m*a=F*cos de alfa - Ff
a=0 => F*cos de alfa=Ff => Ff= 1/2 =0.5 N
Ff= u*N => Ff=u*mg - Fsin de alfa => u=Ff + F sin de alfa / mg
u= 0.5 + radical din 3 / 2 /5 (aduci la acelasi numitor) =>
u = 1 + radical din 3 totul pe 5 => 1.73 + 1 /5 => u = 2.73/5 = 0.54