👤

Se combina 80g oxid de magneziu de puritate 95% apa. Calculați:
a)cantitatea de apa necesară reactiei
b) masa de produs de reacție rezultată


Răspuns :

calculez masa de oxid pur

p=m,px100/m,i---> m,p= 80x95/100g=76gMgO

DIN ECUATIA REACTIEI CALCULEZ MASA DE APA SI DE Mg(OH)2

stiind M,MgO=40g/mol, MH2O=18g/mol,  MMg(OH)2=68g/mol

1mol......1mol.........1mol

MgO  +  H2O------> Mg(OH)2  

40g....       18g...............68g

76............X......................Y

X= 76X18/40=.....................CALCULEAZA !!

Y= 76X68/40=.............................