👤

un automobil cu o viteză de 120 de km/h în cât timp parcurge 40 km

Răspuns :

v = d/t

t = d/v

t = 40/120

t = 1/3 ore = 20 minute

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari