👤

Se ard 23 g Na in clor. Câte grame de NaCl rezultă?

Răspuns :

Na + 1/2 Cl2  =  NaCl

Masa molara Na : 23

Masa molara NaCl = 58.5


masa Na / masa molara Na = masa NaCl / masa molara NaCl

masa NaCl = Masa Na * Masa molara NaCl / masa molara Na

Masa NaCl = 23 * 58.5/ 23 = 58.5 grame