Răspuns :
voi nota inmultirea cu "*", presupun ca prin "masura apei" te referi la volum
reactia chimica:
O2+2H2->2H2O
deci dintr-un mol de oxigen rezulta 2 moli de apa:
1moli O2......2moli H20
400moli O2.......xmoli H2O, prin regula de trei simpla aflam ca x=800moli apa
aplicam formula pt a afla volumul de apa:
nr.moli=Volum/Volum molar(n=V/Vm)
(volum molar: conditii normale, are 22,4 litri)
800=V/22.4L =>V=800*22,4=17 920litri sau dm cubi=> 1.792 metrii cubi de apa formata
Masa de oxigen necesara reactiei se afla prin formula (eu ii spun magar mic pe magar mare, asa mi-a intrat in cap mai usor):
nr.moli=masa/masa molara(n=m/M),asadar:
Masa molara O2=2*16= 32 g/mol
400=m/ 32=>m=400*32=12 800 grame de O2 => 12,8 kg de O2
Sper ca ai inteles!Bafta la teme! :)
reactia chimica:
O2+2H2->2H2O
deci dintr-un mol de oxigen rezulta 2 moli de apa:
1moli O2......2moli H20
400moli O2.......xmoli H2O, prin regula de trei simpla aflam ca x=800moli apa
aplicam formula pt a afla volumul de apa:
nr.moli=Volum/Volum molar(n=V/Vm)
(volum molar: conditii normale, are 22,4 litri)
800=V/22.4L =>V=800*22,4=17 920litri sau dm cubi=> 1.792 metrii cubi de apa formata
Masa de oxigen necesara reactiei se afla prin formula (eu ii spun magar mic pe magar mare, asa mi-a intrat in cap mai usor):
nr.moli=masa/masa molara(n=m/M),asadar:
Masa molara O2=2*16= 32 g/mol
400=m/ 32=>m=400*32=12 800 grame de O2 => 12,8 kg de O2
Sper ca ai inteles!Bafta la teme! :)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!