👤

Un mobil se mișcă cu viteza de 72km/h timp de 2h 30min . Ce distanță parcurge el in acest Timp ? Urgent

Răspuns :

72+72=144km in 2ore
72:2=36 km( in jumătate de ora)
144+36=180 km ( in 2h și 30min)

t=2 h 30 min=2,5 h

s=v•t=72•2,5=180 km