👤

la un magazin sau cumpărat 14 kg de carne pentru care sa plătit 812 lei.Aflati cât vor costa 23 kg

Răspuns :

14kg..........812lei

23kg..........x lei

x=(23*812)/14

x=1334 lei

812÷14=58
58×23=1334 lei