👤

o moneda de argint are masa de 26 g si o densitate ro = 10,4 g/cm cub . calcuati freutatea monedei si volumul acesteia

Răspuns :

p=m/V=>V=m/p=26/10,4=2,5

m=26 g=0,026 kg

G=mg=0,026•10=0,26 N

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari