Răspuns :
Metoda grafica
Reprezint cu ajutorul segmentelor pretul fructelor, stiind ca 1 kg de banane costa cu 1 leu mai putin decat 2 kg de mere
l------l → pretul pentru 1 kg de mere
l------l------l → pretul pentru 1 kg de banane, la care am adaugat 1 leu pentru a obtine dublul pretului merelor
_____________________________________
l------l------l------l------l →am reprezentat 2 kg de banane ( adaugand 2 lei )
l------l → pretul pentru 1 kg de mere
l------l------l------l------l------l------l
[_______ 13 lei + 2 lei ____] → am adaugat totalului pe cei 2 lei pentru a obtine parti egale
15 : 5 = 3 lei costa 1 kg de mere
2 × 3 - 1 = 6 - 1 = 5 lei costa un kg de banane
Verific: 2 × 5 lei + 1 × 3 lei = 13 lei costa 2 kg de banane si 1 kg de mere
______________________________________________________
sau
l-----l + 1 leu → pretul unui kg de mere
l-----l-----l + 1 leu → pretul pentru 1 kg de banane
l-----l-----l-----l-----l-----l + 3 lei → pretul a 2 kg de banane si 1 kg de mere
[_________ 13 lei_____]
13 - 3 = 10 → suma celor 5 parti egale
10 : 5 = 2 → o parte ( un segment )
2 + 1 leu = 3 lei costa 1 kg de mere
2 × 2 + 1 = 5 lei costa 1 kg de banane
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!