👤

Pt clasa a 2

2kg de mere costa cu 1 leu mai mult decat 1 kg de banane.2 kg de banane si 1 kg mere costa 13 lei.
Cat costa 1 kg de mere, dar 1 kg de banane?



Răspuns :

Metoda grafica

Reprezint cu ajutorul segmentelor pretul fructelor,  stiind ca 1 kg de banane costa cu 1 leu mai putin decat 2 kg de mere

l------l → pretul pentru 1 kg de mere

l------l------l  → pretul pentru 1 kg de banane, la care am adaugat 1 leu pentru a obtine dublul pretului merelor

_____________________________________

l------l------l------l------l →am reprezentat 2 kg de banane ( adaugand 2 lei )

l------l  → pretul pentru 1 kg de mere

l------l------l------l------l------l------l

[_______ 13 lei + 2 lei ____]  → am adaugat totalului pe cei 2 lei pentru a obtine parti egale

15 : 5 = 3 lei costa 1 kg de mere

2 × 3 - 1 = 6 - 1 = 5 lei costa un kg de banane

Verific:   2 × 5 lei + 1 × 3 lei = 13 lei costa 2 kg de banane si 1 kg de mere

______________________________________________________

sau

l-----l + 1 leu → pretul unui kg de mere

l-----l-----l + 1 leu → pretul pentru 1 kg de banane

l-----l-----l-----l-----l-----l + 3 lei → pretul a 2 kg de banane si 1 kg de mere

[_________ 13 lei_____]

13 - 3 = 10 → suma celor 5 parti egale

10 : 5 = 2 → o parte ( un segment )

2 + 1 leu = 3 lei costa 1 kg de mere

2 × 2 + 1 = 5 lei costa 1 kg de banane


Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari