-calculez masa de acid din solutie
c=mdx100/ms---> md= 1oox36,5/100g= 36,5g HCl
cum M,HCl= 36,5 g/mol, rezulta ca in solutie este 1 mol HCl
-calculez moli si masa de ZnCl2 din ecuatia chimica
2mol.................................1mol
2HCl + Zn----------> ZnCl2 + H2
1mol..............................x= 0,5mol
m= niuxM= 0,5molx(65gZn +2x35,5gCl)/mol=....................calculeaza !!!!