Răspuns :
ecuatiile reactiilor:
r1 :C6H5-CH3+ 2Cl2----> C6H5-CHCl2 + 2HCl
r2: C6H5-CHCl2 + HOH---> C6H5-CH(OH)2--------> H2O + C6H5-CHO
M,C7H8= 92g/mol
M,C7H6Cl2= 161g/mol
M,C7H6O=106g/mol
-calculez masa de toluen din volumul dat
ro=m/v---> m= 22mlx0,86g/ml=18,92g
-calculez masa de derivat diclorurat, teoretica,din prima reactie
92g...toluen.............................161gderivat
18,92g.............................. .z=33.1g derivat
masa practica rezulta din randament: 65/100= x/33,1---> m,practic=21,5g
- calculez masa teoretica de aldehida, dib reactia r2
161g derivat.........106g aldehida
21,5-----------------------x=14,17g aldehida=m,teoretic
-calculez randamentul = mprx100/m,t= 7,728x100/14,17= 54,5%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!