👤

dintr-o cantitate de mere sau vandut într-o zi 2472kg.a 2 zi 3250 kg si au rămas 1950 kg.cate kg de mere a fost la inceput

Răspuns :

a = cantitatea de mere

a - 2 472 - 3 250 = 1 950
a - 2 472 = 1 950 + 3 250
a - 2 472 = 5 200
a = 5 200 + 2 472
a = 7 672 kg (mere au fost la început)