👤

Ce masa de hidrogen sulfurat,H2S,se obtine prin reactia a 4 grame hidrogen cu sulful?Ce masa de sulf se consuma in reactia cu hidrogenul?

Răspuns :

    4g      yg         xg

     H2  + S   =   H2S

    2g      32g      34g

MH2S=2 +32=34----->1mol=34g H2S

X=4.34 :2=68g H2S

y=4.32 :2=64g S

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari