Răspuns :
146 g xg
Zn + 2HCl = ZnCl2 +H2
2.36,5g 2g MHCl=1+35,5=36,5------>1mol=36,5 g
x=146.2 :73=4g hidrogen
Cu aceasta cantit. de hidrogen se obtine apa. Deci vom scrie a doua ec.
4g yg
2 H2 + O2 =2H2O
2 .2 g 2.18g
MH2O=2 +16=18 ------>1mol=18g H2O
Y=4.2.18 :4=36 g H2O
Se calc. nr . de moli apa
n=m:M
n=36g/mol: 18g=2 moli H2O
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!