Răspuns :
viteza = distanta / timp
distanta = timpul x viteza
musca va zbura cu viteza de 120 km/h pana cand cele doua automobile se vor intalni...
cele doua automobile se vor intalni dupa un timp t = distanta / ( v1 + v2) = 450 km / ( 70 km/h + 80km/h ) = 450 km / 150 km/h = 3 ore
in 3 ore, musca a strabatut o distanta d = viteza mustei x timpul = 120 km/h x 3 h = 360 km .
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!