👤

Ce cantitate de clorură de fier obține în urma reacție ce 20 g de fier cu clor, ce masa de clor e necesara ? Ajutati-ma !!!!!


Răspuns :

20 g a g n moli

2Fe + 3Cl2 => 2FeCl3

2x56 3x71 g/mol 2

=> a = 20x3x71 / 2x56 = 38,04 g Cl2

=> n = 20x2 / 2x56 = 0,357 moli FeCl3

n = nr moli masa / M. moleculara

=> masa m = n x M = 0,357 x 162,5

=> m = 58,04 g FeCl3