👤

Ce cantitate de hidrogen se obține prin tratarea a 810 g aluminiu?Sa fie facut dupa acel model.Va rog este urgent.

Ce Cantitate De Hidrogen Se Obține Prin Tratarea A 810 G AluminiuSa Fie Facut Dupa Acel ModelVa Rog Este Urgent class=

Răspuns :

SE DA :  m,Al=810g

se cere: niu,H2?    mH2 ?

calculez moli Al din masa data

niu= m/M=810g/27g/mol= 30molAl

calculez moli si masaH2 din ecuatia chimica:

2mol..........................................3mol

2Al + 6HCl====>2 AlCl3 +   3H2

30mol..........................................x= 45mol H2


m= niuxM= 45molx2g/mol= 90gH2