Răspuns :
365g xg
HCl + NaOH =NaCl +H2O
36,5g 58,5 g
MHCl=1+35,5=36,5 ----->1mol=36,5 g HCl
MNaCl=23 +35,5=58,5 ----->1mol=58,5 g NaCl
x=365 .58,5 : 36,5= 585 g NaCl
Se da:
m(HCl)=365 g
----------------------------
m(NaCl)-?
Rezolvare:
HCl+NaOH⇒NaCl+H₂O
v(HCl)=365 / 36,5 =10 mol
10 mol / 1 mol = x / 1 mol <=> x=10 mol (niu a NaCl)
m(NaCl)=10 * 58,5 = 585 g
M(NaCl)=23+35,5=58,5 g/mol
Raspuns:m(NaCl)=585 g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!