Răspuns :
Scrii reactia ce are loc si o egalezi :
CuO + 2HCl ⇒ CuCl2 + H20
Calzulezi masa molara a lui CuCl2 : M=135 g/mol , cum tu ai 24g sare inseamna ca tu ai 0.177777777... moli CuCl2 , deci 0.177777....moli CuO. Calculezi masa molara a lui CuO : M=80 , deci vei avea m= M x ν=0.177777 x 80= 14.22222.... gr CuO
xg 24g
Cu O +2 HCl =CuCl2 +H2O
80g 135g
MCuO=64+ 16=80------->1mol=80g CuO
MCuCl 2=64 + 2.35,5=135------>1mol=135 g CuCl2
Se calc. x din ec.
x=80.24 : 135=14,22 g CuO
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!