👤

ce cantitate de solutie 10% NaOH este necesara pentru neutralizarea completa a 200g solutie H2SO4 concentratie 9,8

Răspuns :

calculez masa si moli de acid din solutia care, cred ca are c= 9,8%??????????????????

c= mdx100/ms---> md= 9,8x200/100= 19,6g

niu=m/M= 19,6g/98g/mol=0,2molH2SO4

calculez moli si masa de hidroxid din ecuatia chimica

1mol.............2mol

H2SO4 + 2NaOH----> Na2SO4 + 2H2O

0,2mol............niu= 0,4mol NaOH

m= niuxM= 0,4X40 g=16g NaOH

calculez masa de solutie de hidroxid

ms= mdx100/c= 16x100/10= 160g

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari