Răspuns :
13,2 g a g
2Al + 3O2 => Al2O3
2x27 102 g/mol
=> a = 25 g Al2O3
4Al + 3O₂ ⇒ 2Al₂O₃
v(Al)=13,2 / 27 =0,48(8) mol
0,48(8) / 4mol = x / 2 <=> x=0,48*2 / 4 = 0,24(4) mol
m(A₂O₃)=0,24(4) * 102=24,48 g
M(Al₂O₃)=27*2+16*3=102 g/mol
Raspuns:m(Al₂O₃)=24,93g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!