👤

0,2 moli aluminiu reactioneaza cu oxigenul calculati:
a)nr de moli si cantitatea de oxizi de aluminiu
b)nr de moli si cantitatea de oxigen consumata
Daca puteti sa rezolvati pe un caiet si dupa sa faceti poza
Dau corana


Răspuns :

          0,2 moli  ymoli               xmoli

         4  Al   +    3O2    =    2 Al2O3

      4moli         3moli          2moli

Se lucreaza in moli

x=0.2 .2:4=0,1 moli Al2O3

MAl2O3= 2.27+3.16=102 ------>1mol=102g

nr. moli  = n =m: M

m= n .M

m=0,1 .102=10,2 g Al2O3

y=0,2.3 :4=0, 15 moli O2

n=m:M------>m= n.M

m=0,15. 32= 4,8 g  oxigen