👤

Știind că în urma reacției zincului cu acidul clorhidric au rezultat 10 g de sare, determinați cantitatea de zinc necesara( în grame și în moli)

Răspuns :

        xg                 10g

       Zn +2HCl =ZnCl2 +H2

       65g              136g

MZnCl2=65+ 2.35,5=136------>1mol=136g

x=65.10 :136=4,77 g Zn

n=m:M

n=4,77:65=0,073 moli  Zn