👤

O substanta cu proprietati narcotice si insolubila in apa, are urmatoarea concentratie: 10,04%C ; 0,83% H; 89,12%Cl si masa molara 119,5g/mol. Determinati formula moleculara a substantei si determina reactia de hidroliza.

Răspuns :

% x masa molara / A x 100

=> C = 10,04 x 119,5 / 12 x 100 = 1

H =......... = 1

Cl =........ = 3

=> CHCl3 = triclormetanul (cloroform)

CHCl3 + 2H2O => HCOOH + 3HCl

HCOOH = ac formic (acid metanoic)

completez... este una dintre reactii de obtinere a a. formic unde acesta este stabil dat. mediului acid in care se gaseste..... comparativ cu cel format din reactiile de oxidare unde este instabil si se desc. mai departe in CO2 si H2O