Răspuns :
44 g CO2 .................12 g C 18 g H2O ............................ 2 g H
4,4 g CO2 .............x => 1,2 g C 1,8 g H2O ......................... y => 0,2 g H
verificam 2,2 g subst. - 1,2 g C - 0,2 g H = 0,8 g diferenta care va fi de O
=> 1,2 g C / 0,2 g H / 0,8 g O
=> calculam % din fiecare element, astfel:
2,2 g subst. ........ 1,2 g C ....... 0,2 g H ....... 0,8 g O
100% subst. ........... a% C .............. b% H ............ c% O
=> C = 54,54% H = 9,09% O = 36,36%
Cunoscand procentele din fiecare element si masa moleculara, putem aplica relatia
nr. atom Element = % x M.molec. / A. element x 100
=> C = 54,54 x 44 / 12 x 100 => 2
H = .................................. => 4
O = ................................ => 1
=> C2H4O
Citește mai multe pe Brainly.ro - https://brainly.ro/tema/5344232#readmore
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!