👤

O bucata de platuna cu temperatura de 60'C este introdusa intr-o cantitate de 2 kg de apa cu temperatura de 80'C. Cunoscand ca temperatura echilibrata este de 75'C , sa se derermine cat cantareste bucata de platina . Ajutor , ofer 50 de puncte :*

Răspuns :

Qced=Qprim<=>m₁c₁(t₁-t)=m₂c₂(t-t₂)<=>2*4185(80-75)=m₂*125(75-60)<=>2*5*4185=15*125m₂=>m₂=41850/1875=22,32 kg

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari