👤

m=2k
c=4185 j/kg
t1=15 C
t2=45 C

Q=?



Răspuns :

Q = m x c (t2 - t1)

T2 = 273 + t2 = 318 K

T1 = 273 + t1 = 288 K

Q = 2 x 4185 x (318-215) = 251100 j/Kg*K sau 251,1 Kj/Kg*K