👤

Vă rog mult rezolvarea completă a problemelor

1)Anul trecut Sandu inaltimea de 1,20cm,de atunci el a crescut cu 15%.Ce intaltime are acum?

2)Profitul anul a unei campanii este de 840.000 lei.Determinati suma utilizata pentru publicitate daca asta constituie 12% din profitul anual.

P.S (Dacă nu știți rezolvarea scriti doar schema la probleme)
Exemplu de schemă

x....100%
460.....115%



Răspuns :

.....................................................

Vezi imaginea CRISANEMANUEL
Vezi imaginea CRISANEMANUEL

1.

120 + 15%*120 = 120 + 15*120/100 = 120 + 18 = 138 cm

2.

840 000........   12%

x .......................100%

x = 840 000*100/12 = 7 000 000 suma publicitate