👤

Calculati masa moleculara pentru 320g SO3

Răspuns :

Mso3 =32+3 x 16=32+48=80
80g so3...32 gS... 48g O
320gso3...xg S...yg O
——————————————
X(S) =320x32/80
X=128 g S

Y(O) =320-128=192