Răspuns :
B)Numarul de atomi din 0.3 moli atomi de sulf
n = nr de moli = N / NA (NA = nr lui Avogadro = 6,022 x 10la23)
=> N = n x NA = 0,3 x 6,022 x 10la23 = 1,8066 x 10la23 atomi S
c)Masa a 1,8066x10 la putere 26 atomi de oxigen
n = nr de moli = N / NA = m / M. moleculara O2, M O2 = 32 g/mol
=> m = N x M. molec / NA = 1,8066 x 10la26 x 32 / 6,022 x 10la23
=> m = 9,6 x 10la3 g => m = 9600 kg O2
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!