👤

113g fier reactioneaza cu o solutie de acid clorhidric. De concentratie 36,5 %.
A) Scrieti ecuatia reactiei care are loc.
B) Calculati numarul de moli de gaz degajat.
C) Calculati masa solutiei de acid clorhidirc folosita.


Răspuns :

A) Fe + 2 HCl = FeCl2 + H2↑

B)Cantitatea de substanţă a fierului n(Fe)= 113g/56g/mol≈2,02mol

n(H2)=n(Fe)=2,02mol

C) m(HCl intrat înreacţie, care este masa dizolvatului din soluţie) = 2,02mol×2×36,5g/mol=147,46g

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari