Un sonar lansaza un semnal sonor care se propaga prin apa marii cu viteza v=1500m/s.Semnalul sonor se reflecta pe obiect si este receptionat dupa delta t=10m/s.Sa se afle la ce distanta de sonar se situeaza obiectul detectat.
DAU COROANA PENTRU SCRIS AMANUTIT.AM NEVOIE URGENT DE EA.MAINE DAU TEST SI NE DA ASTFEL DE PROBLEME.....
notam distanta totala parcursa de undele sonore cu d. acesta distanta se determina cu relatia d=v x t =1500 x 10 = 15000m. impartind aceasta valoare la 2, obtinem distanta de la sonar pana la obiect. Deci D = d /2 = 7500m.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!