Răspuns :
c% = md x 100 / ms
n = nr moli = masa subst. / M moleculara subst.
M molec. apa = 18 g/mol, M molec acid clorhidric = 36,5 g/mol
=> m apa = 73 x 18 = 1314 g apa
=> m acid = 4 x 36,5 = 146 g
=> ms = md + m.apa = m.acid + m.apa = 146 + 1314 = 1460 g sol acid clorhidric
=> c% = 146 x 100 / 1460 = 10%
concentratia = c
c = md .100 : ms
md= masa subst. care se dizolva
MHCl=1+ 35,5=36,5---->1mol=36,5 g
MH2O=2 +16=18------>1mol=18 g
n=m: M
m=n.M=4.36,5=146 g HCl--------> acesta este md pentru solutie
md=146g HCl
ms= md +mapa
mapa ------> m=n.M=73.18=1314 g H2O
ms=146+ 1314=1460 g sol.
c=146.100: 1460=10 la suta
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!