Răspuns :
STIU ca 1mol atomi contin N,A= 6,023X10²³atomi, deci trebuie sa calculez nr.moli din masa data
niu= m/M= 112g/56g/mol= 2molFe, deoarece M,Fe=56g/mol
N(nr. atomi)= 2mol x6,023x10²³at/mol= 12,046x10²³ atomi Fe
112 g Fe 1molFe ----> 56 g
nr. atomi Fe nr. moli =n =m:M
n=112 :56=2 moli Fe 23
1mol Fe----------------6, 023 . 10 atomi Fe
2moli Fe-------------x atomi Fe 23
x=2 . 6,023 .10 atomi Fe
23
=12,046.10 atomi Fe
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!