👤

ce cantitate de fier respectiv sulf trebuie sa reactioneze pentru a obtine 220g de sulfura de fier?
va roggg help


Răspuns :

     x g     y g     220 g

       Fe +  S    =     Fe S

   56g       32g        88g

MFeS=56+32=88----->1mol=88g

x=56.220 :88=140 g Fe

y=32.220 : 88=80 g S