👤

Un automobil ce avea viteza v0 = 7 m/s a început să se deplaseze cu acceleraţia a = 0,25 m/s2. Care va fi viteza lui după ∆t = 20s?


Răspuns :

a=(v1-v0)/delta t
a x delta t = v1 - v0
v1 =0,25 x 20 + 0,7 = 5,7m/s

V=V0 + at

V=7+0.25*20=12m/s