Răspuns :
HCl
M=1 + 35,5=36,5------> 1mol= 36,5 g
raport de masa = r . m.= AH :ACl =1 : 35,5
Comp. procentuala prin masa moleculara
36,5 gHCl-----------1g H------------35,5 g Cl
100 g------------------x------------------------y
x=100: 36,5=2,73 la suta H
Y=100.35,5 : 36,5=97,26 la suta Cl
Al ( OH )3
M=27+3.16 + 3=78-----> 1mol=78 g
r. m.= AAl :3AO : 3AH=27 :3.16 : 3
=27: 48 :3 [se simplifica cu 3 ]
=9: 16 : 1
Comp. proc. prin masa moleculara
M=27 +3.16 +3=78----->1moli=78g
78g Al(OH)3----------27 g Al--------48 g O--------3g H
100 g--------------------x -----------------y------------------z
x=100.27 : 78=
y=100.48:78=
z=100.3 : 78=
Dupa aceste exemple lucreaza-le pe urmatoarele doua. Daca mai ai nevoie
scrie.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!