👤

1) Volumul corespunzător la 3moli de Xe
2) masa corespunzătoare la 448cm3 Argon
Ofer coroana


Răspuns :

1) n =nr de moli = V / Vm (volumul molar = 22,4 L, in conditii normale)

=> V = n x Vm = 3 x 22,4 = 67,2 L Xe

2) n = m (masa subst) / M moleculara = V / Vm => m = V x M moleculara / Vm => m = 20 x 40 = 800 g Argon