👤

Un automobil cu forta de tractiune de 4 KN se deplasseaza cu o viteza constanta in timp ce efectueaza lucrul mecanic de 30 Mj . Calculati viteza automobilului daca se deplaseaza timp de 5 minute. Va rog sa mi raspundeti !!! 70 puncte + coroana !!

Răspuns :

v-viteza d-distanta, t-timpul  t=5min=300s   F-forta  F=4KN=4000N Lm-lucrul mecanic Lm=30Mj=300000j.

v=d/t

Lm=F·d⇒d=Lm/F⇒d=300000/4000⇒d=75km=75000m

v=75000/300⇒v=250m/s.