👤

162 g aluminiu de puritate 75% arde cu un volum necunoscut de oxigen. Sa se stabilească volumul de gaz utilizat și cantitatea de oxid formată

Răspuns :

121,5 g           xg                 yg

      4 Al    +   3 O2     =    2Al2O3

    4 .27 g       3.32g         2.102 g


Se calc. masele

Ma Al2O3= 2.27 +3.16=102 -----> 1mol=102 g

MO2=2.16=32 ----->1mol=32g

Se  afla puritatea Al

p=mp.100:mt

mp=mt. p:100

mp=162.75:100=121,5 g Al pur

Se calc. x si y din ec.

x=121,5 .3.32:4.27=108 g O2

Se afla nr . moli OXIGEN

n=m: M

n=108 : 32=3,375 moli O2

VO2=3,375. 22,4=75,6 litri

y=121,5 .2.102 :4.27=229,5 g Al2O3


Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari