👤

Eu sunt clasa a 10 a la liceu și fac microbiologie ma puteți ajuta cu tema asta va rog frumos.
Se amesteca 100 litri apa cu 15 kg sare. Ce cantitate de saramură se obține dacă pierderile sunt de 1% raportate la saramura obținută.
M1=100 litri apa, M2=15 kg sare, M3=? Kg


Răspuns :

tema nu e  de biologie ( nici de microbiologie).  

Masa de saramura este masa de apa + masa de sare

masa de apa = densitate apa  x volum apa = 1000 kg/m³ x 0,1 m³ = 100 kg apa

masa de saramura teoretica = 100 kg apa + 15 kg sare = 115 kg

stim ca se pierde 1% din 115 Kg saramura,

adica 115 x 1 / 100 = 1,15 kg

masa obtinuta = masa teoretica - pierderi = 115 kg - 1,15 kg = 113, 85 kg saramura