Răspuns :
ms=400 g sol. H2SO4 se scrie formula de calcul pentru concentratie
c=49 la suta c= md . 100 : ms
md Se calc. md
mapa md=c.ms:100
md=49 . 400 : 100=196g H2SO4
Se stie ca : ms= md + mapa
mapa=ms -md
mapa= 400-196=204 g
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!